MENÜ

Termosz
Mindig friss marad!

Lovak járása

A négy alapvető, természetes jármód a lépés, ügetés, poroszkálás, és a vágta. Egyes fajták sajátos jármódot használnak, ezeket az ember tenyésztői munkája rögzítette az adott fajtáknál. Ilyen pl. a pace, paso, rack.

 

A lépés négyütemű mozgás, közben négy patadobbanás hallható egyenletes időközönként. Az ügetésnél az átlós lábpárak mozognak együtt, a mozgás tehát kétütemű, az ütemek között egy rövid, lebegő szakasszal. Poroszkálásnál az azonos oldali lábpárak mozognak együtt, tehát szintán kétütemű a mozgás. A vágta a ló leggyorsabb természetes jármódja. A mozgást az egyik hátsó láb indítja, majd az átellenes elülső láb a másik hátsó lábbal szinte egyidőben, és végül a másik elülső láb a sorrend. Háromütemű mozgás, a haramadik ütem után a ló a levegőben lebeg. A vágta történhet jobb, vagy bal kézen, ilyenkor a kör irányának megfelelő elülső láb vezeti a mozgást, ha nem így történik, azaz a "külső láb" vezet, azt hamis vágtának nevezik.

 

A helyes mozgás feltételezi, hogy a hátsó lábak az elülsőkkel egy síkben mozogjanak, és a lábmozgások közben ebből a síkból ne térjenek ki (mert akkor a ló "kaszál", vagy "hadonászik"). Ez a díjlovaglásnál, de más bemutatókon is fontos követelmény. A versenylovaknál (díjugratás, military) is lényeges mozgáshibaként értékelendő a hadonászás. A lábat kaszálva mozgató ló nagyobb valószínűséggel szerez mozgás közben súlyos lábsérüléseket.

 

A csikókról

A fiatal csikók a születésüktől kezdve gondos bábásmódot igényelnek. Minél korábban megismerik az ember közelségét és az utasításokat, annál hamarabb alakul ki bennük ezek elfogadása, és annál kevesebb gond lesz az idősebb, erős csikókkal később, a betörés időszakában. Akárhányszor dolgunk akad egy csikóval, következetesen szoktassuk a fegyelemhez. Nagy hiba a csikót játékbabaként kezelni, és játszadozni vele, bármennyire hajlandónak is mutatkozik rá. Gyorsan érett, erős lóvá válik, és aztán később is magától értetődőnek találja majd, hogy pl. elülső lábaival az ember vállára hágjon.

 

 Az első télen minden csikót választásig az anyjával együtt, fedett helyen kell éjszakáztatni. Fontos, hogy az ellést követő néhány nap múlva már a csikó és anyja együtt tudjanak mozogni, az időjárástól függően kifutóban, legelőn vagy fedett, pormentes padlózatú szálláson. Ez segít a kancának regenerálni az elléstől megviselt kondícióját éa a csikónak, hogy mihamarabb megtanulja végtagjait koordinálni, hogy csontozata, izomzata fejlődjőn, és hogy képet kapjon, milyen is ez a világ körülötte. Kezdetben a kancának és a csikónak külön kell lennie a többi lótól, de lassacskán egybe lehet őket engedni.

 

Az első hetekben a csikó anyja tejét szopja, de bele-bele kóstolgat anyja abrakába is. A szénát ebben a korban még nem tudja megemészteni, ezért óvatosnak kell lenni, hogy nagyon sokat ne egyen, szépen fokozatosan kell hozzászoktatni. A csikótáp magas fehérjetartalmú, jó minőségű és teljesen tiszta, valamint mindig van az állat előtt friss víz. Az állatorvos pedig pontosan megmondja, milyen szinten kell takarmányozni.

 

Vadon élő egyedek esetében a választás olyannyira fokozatosan történik, hogy szinte észre sem vehető. A lótartásban a csikókat hat hónapos kor körül választják el. Ez nagyon kemény beavatkozás, és életre szóló traumákat okozhat, ha túl korán, vagy túl hirtelen történik. A fokozatosság a legjárhatóbb út. Történhet dajkakanca bevonásával is, amikor a legfejlettebb csikó anyját elvezetjük, és hagyjuk, hadd találja meg a csikó a dajkát. Más megoldás, hogy naponként növekvő időre elválasztják a csikót az anyjától, amíg néhány hét elteltével teljesen el nem különülnek egymástól.

 

 

 

Asztali nézet